Restorāni prasa ideālo alfu nodokļiem
Nākotnes ģimenes cena – miljons eiro
Jaunas ģimenes izveidošana, triju bērnu radīšana, samērīgi ienākumi un apdomīgi tēriņi, tālredzīga parūpēšanās par gaidāmajām vecumdienām – tas viss izmaksā aptuveni miljonu eiro 20 gados. Pie šāda slēdziena nonācis uzņēmējs Armands Sakne, četru gadu garumā liekot čeku pie čeka un ik dienu skrupulozi analizējot savas ģimenes budžetu.
Mazs ir skaists – jo īpaši Latvijas ekonomikai
Ikviens uzņēmums, kas nodrošina kādam darbu, pelna cieņu, jo īpaši, ja šī darbavieta nodokļus rada, nevis tos patērē. Mazais bizness Latvijā vēl netiek pienācīgi novērtēts – no sociālā un sabiedrības labklājības viedokļa neliela ģimenes kafejnīciņa ir ne mazāk nozīmīga par tehnoloģiju jaunuzņēmumu, kurā riska kapitālisti saguldījuši svešus miljonus.
Kā mazināt augstskolu kāri pēc kebaba
Zaļā enerģija – nākotne ar miglainu perspektīvu
Labāka dzīve atsitas Londonas būvlaukumos
Londonas Karaliskā tiesa aprīlī piesprieda septiņu gadu cietumsodu rumāņu vergturim, kurš kādā demontāžas objektā paverdzināja piecpadsmit strādnieku. Kāda tam saistība ar Latviju? Tāda, ka Londonas nekustamo īpašumu tirgū pašlaik ieplūst milzīga nauda, tostarp Krievijas miljardieriem piederoša, un būvlaukumos ir daudz mūsu tautiešu, kas svešumā devušies labākas dzīves meklējumos.
Revolūcija profesionālajā izglītībā pusceļā
Profesionālās izglītības sistēmas reforma, ko finansē Eiropas Savienība, Latvijā ir aptuveni pusē. Ikgadējā ziņojumā par mūsu valsti Eiropas Komisija aizrādījusi, ka pārmaiņas saturā notiek pārāk lēni. Taču jau notikušie uzlabojumi ir tiešām revolucionāri, un darba devējiem vairs nav pamata uzturēt mītu par profenēm, kas ražo nejēgas. Uzņēmēji nu paši piedalās mācību procesa veidošanā.
Brīvprātības aizsegs modernajai verdzībai
Šī ir salīdzinoši jauna tendence ar cilvēktirdzniecību saistīto noziegumu īstenošanā – upuru pievilināšanai kā māneklis vai piesegs tiek izmantots brīvprātīgais darbs. Pierādīt to ir tikpat kā neiespējami, jo upuris uz ekspluatāciju parakstās no brīvas gribas vai pat piemaksā. Gluži kā tie puikas par tiesībām krāsot sētu Toma Sojera vietā.
"Rail Baltica" var kļūt par Arktikas Zīda ceļu
Neviena amatpersona nav tik svarīga, lai tās dēļ apdraudētu projekta īstenošanu, un tas attiecas arī uz kopuzņēmuma "RB Rail" valdes priekšsēdētāju Baibu Rubesu. Pārāk lielas likmes. Iespējams, šī ir vienīgā kopīgā Baltijas valstu atziņa "Rail Baltica" projektā. Viss pārējais – vienas vienīgas nesaskaņas.
Datu krātuvēs haoss un kārtība – puse uz pusi
Krūtis. Pa kreisi – dabīgas, pa labi – skalpeļa uzlabotas. Vēderi, dibeni, deguni, ausis, dzimumorgāni. Pirms un pēc. Arī Latvijas advokātu kantori glabā turīgu cilvēku noslēpumus par hakeru iebrukumiem ārstniecības iestāžu datu sistēmās. Taču mūsu klīnikām ar šantāžas gadījumiem līdz šim izdevies tikt galā konfidenciāli, bez lieka trokšņa un publiska kaitējuma klientiem. Ne tā kā Lietuvā.
1. aprīlī publiskos faktiskos īpašniekus. Visam!
Termins "patiesā labuma guvējs" ir diezgan neveiksmīgs, jo neba katra uzņēmējdarbība un jebkāda cita veida organizēta darbošanās nes augļus. Eiropas likumdevēja domu precīzāk izteiktu jēdziens "faktiskais īpašnieks". Līdz 1. martam ikvienam uzņēmumam, zemnieku saimniecībai, biedrībai un pat reliģiskai organizācijai Uzņēmumu reģistrā ir jāatklāj, kā labā darbojas jeb konkrētas fiziskās personas vārds.
NAP iet uz beigām. Vajadzīgs jauns
Skaidro naudu gremdē bankas un teroristi
Kontrole pār iedzīvotāju naudu atrodas dažu augstākā līmeņa baņķieru un politiķu rokās. Krīzes apstākļos tieši viņi izlemj, cik eiro dienā katram ļauts saņemt. Ja vien ietaupījumi netiek glabāti skaidrā naudā vai kādos citos elektroniski nekontrolētos aktīvos. Šis ir būtisks pretarguments globāli virzītajai iniciatīvai par atteikšanos no skaidras naudas.
Latvija uzņēmusies neizpildāmas saistības biodegvielas jomā
No 2020. gada 10% transportā patērētās enerģijas jābūt saražotai no atjaunojamiem energoresursiem – vai tas būtu spirts no kviešiem, dīzelis no rapša vai augu eļļa, kurā izcepts 100 porciju frī kartupeļu. Taču jau šobrīd ir skaidrs, ka pirmskrīzes iedvesmā nospraustais mērķis ar pašreizējiem atbalsta mehānismiem nav sasniedzams, bet jaunu ieviešana gulsies uz patērētāju pleciem. Vai arī to neieviešana...
Vai imigrācijas luksoforā iedegs zaļo gaismu?
Neglīts ieraksts LTV simtgades rēķinā. TV arhīva izcenojumi apgrūtina nacionālo kino
Sagaidot Latvijas Republikas pastāvēšanas simtgadi, kinoļaudīm darba pilnas rokas. Ir pasūtījums ražot, ir piešķirta valsts nauda, taču producentiem to nākas tērēt arī tur, kur šķiesties nebūtu pamata. Latvijas Televīzijas arhīvs ir viens no dārgākajiem, ja ne visā Eiropā, tad mūsu reģionā noteikti.
Pētniecības miljonus nekritiski atdod ārzemniekiem
LMT un "Lattelecom" apvienošanā manipulē ar skaitļiem
Investori pieprasa divvalodību valsts pārvaldē
Triju gadu laikā publiskās būves kļuvušas nedrošākas
Lai glābtu Latvijas iedzīvotājus no būvniecības izraisītiem draudiem, tiek sacerēti arvien jauni normatīvie akti, izveidota speciāla iestāde, kas uzrauga sabiedriski nozīmīgu ēku stāvokli, politiskajā vidē nekustamā īpašuma nozares problēmu risināšanai allaž tiek dota priekšroka. Un tomēr visu šo pūļu rezultātā ēku drošība valstī turpina pasliktināties.
No dīzeļiem var izārstēt tikai elektrība
Autobūves industrijas apsolītais izrāviens elektrisko automašīnu jomā patiesībā ir mārketinga triks – divreiz lielāks nobraukums tiks panākts uz akumulatoru skaita un mašīnas svara pieauguma rēķina. Taču citas alternatīvas mazlitrāžas dīzeļu aizvākšanai no pasaules ceļiem un ielām nav. Tas attiecas arī uz Rīgas piekvēpušajiem namiem un plaušām.
Latvijai ir potenciāls kļūt par Rietumvalstu izgāztuvi
Latvijas atkritumu apsaimniekošanas sistēmā nepieciešamas radikālas izmaiņas. No 2030. gada Eiropas Savienības valstīs tikai 5 % atkritumu drīkstēs noglabāt, un tas faktiski ir tik daudz, cik paliek pāri pēc nepārstrādājamu atkritumu sadedzināšanas. Mēs lielāko daļu atkritumu kraujam kaudzēs poligonos, šķirot nemācāmies, atkritumu dedzinātavas mums nav.
Biotopu skaitīšana var bloķēt izaugsmi
19 % Latvijas sauszemes ir piešķirts īpaši aizsargājamas dabas teritorijas statuss. Tie ir 685 dabas parki, liegumi, apvidi – teritorijas ar dažādu aizsardzības statusu un saimniekošanas aprobežojumiem. Vēl atsevišķi klāt pierēķināmi divarpus tūkstoši mikroliegumu un 15 % Latvijas teritoriālās jūras, kas arī tiek īpaši aizsargāta*.
Par e-kultūru vēl nāksies pārmaksāt
"Ne jau es to naudu esmu nozadzis!" taisnojas Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) direktors Armands Magone. Konstatēto neatbilstību apjoms viņa vadītās iestādes īstenotajos digitālajos projektos ir vairāk nekā pusmiljons eiro, bet desmit gadus būvētā un divtik vērtā Latvijas digitālā kultūras karte neatbilst mūsdienu prasībām – nedz darbības ātruma, nedz satura ziņā.
"Amserv" sargā VID klusēšanas zvērests
Eiropas fondu mantojums 2007.–2013.
Tautsaimniecība karu izturētu divas nedēļas
"Dogo" sāgas turpinājums: tiesvedība, meli un iebiedēšana. Kā "Tukuma straume" glābj diskreditēto zīmolu
Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu "DOGO". Šķiet gluži neticami, ka premium veikals premium publikai varētu tirgot vislētāko Latvijas tirgū pieejamo suņu barību. Taču ne jau slimības skartā uzņēmuma "Tukuma straume" bizness satrauc suņus un viņu īpašniekus...
Vidējā alga maskē patieso nabadzību valstī
Finanšu ministrijas optimisms attiecībā uz gaidāmo vidējās algas pieaugumu jāvērtē ar piesardzību, jo šis rādītājs ekonomisko situāciju valstī neatspoguļo objektīvi. Dažu cilvēku ekstrēmi lielā alga uz papīra vidēji bagātākus padara visus Latvijas iedzīvotājus, taču realitātē no teju 900 000 eiro lielās gada algas vienīgais ieguvējs ir pats "air Baltic" šefs – Martins Aleksandrs Gauss.
Lobēšanas atklātība iestrēgusi atrunās
Biznesa jaunuzņēmumi tālu no kosmosa
Latvijai ir vajadzīgas inovācijas, revolucionāras idejas, eksportspējīgi piedāvājumi un visā pasaulē pieprasīti patenti. Valsts finanšu institūcijas "Altum" darbinieki to visu dēvē vienā vārdā – kosmoss. Taču uz "kosmosu", kā liecina pēdējos gados apstiprinātie uzņēmējdarbības projekti, spējīga vien niecīga daļa jauno uzņēmēju – varbūt kādi seši septiņi procenti.
Kā CETA skar Latviju. Vērša vardes Ontario latviešiem ķert aizliegts
Tirdzniecības apjomu ziņā Kanāda ir Latvijas partnere no reitinga piektā desmita. Pērn preču eksports bija nepilnu 19 miljonu eiro, imports – mazāk par 10 miljonu eiro apmērā, un maz ticams, ka Saeimas ratificētais brīvās tirdzniecības nolīgums tuvā nākotnē izraisīs kādas grandiozas pārmaiņas statistikā.
Lobēšana. Neizmantotā iespēja Eiroparlamenta gaiteņos
Eiropas Savienības institūciju Pārredzamības reģistrā, kur jāpiesakās visu veidu interešu nevalstiskajiem lobētājiem, atrodami arī Latvijas pārstāvji. Taču saraksts nav pārlieku garš. Briseles un Strasbūras gaiteņos lobē tie, kam ir nauda un galvenais – uzņēmība. Latvijas uzņēmējiem īpaši pietrūkst pēdējās, tāpēc par mūsu interešu aizstāvjiem bieži vien izliekas ārzemnieki.
Latvijas drošības lielais izaicinājums – Arktika
Bermontiādes galvenais stratēģis ģenerālis Pēteris Radziņš uzskatīja, ka karavīram par notiekošo jāzina ne vairāk kā vienu komandtrepi uz augšu. NATO struktūrā klāt pielikts vēl viens pakāpiens, proti, nodaļniekam jāzina, ko iecerējis vadinieks, ko – rotnieks. Pilsonim, lai saprastu, kas notiek ar viņa valsti, ar divām trepēm ir par maz.
Kāpēc nākotne sociālajām zinātnēm ir mīkla
Nepāliešu migrantu bizness Brīvības ielā
Pētījums: Vai Latvijā attīstīsies militārā rūpniecība?
Nevienai Latvijas tautsaimniecības nozarei nav tādu izredžu uz galvu reibinošu karjeru kā militārajai industrijai. Un arī izredžu pievilties, ja lēmēju galā ērtāk būs atstāt visu, kā ir. Šobrīd spēkā ir jau ceturtais likums, kas sola valsts aizsardzībai tērēt 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Taču vēl nekad šis solījums nav bijis tik tuvu īstenošanai – 368 miljoni eiro šogad, 473 miljoni 2017. gadā.